Golgota Wschodu

Każdego roku zakopiańska społeczność szkolna obchodzi rocznicę męczeństwa Polaków zamordowanych przez sowietów w czasie II  wojny światowej. Uroczystość ta nazwana  jest Golgotą Wschodu. Została zapoczątkowana przez wyprawę uczniów z Budowlanki pod opieką P. B. Berbeki na otwarcie cmentarza wojennego w Kijowie – Bykowni. Tam znajdują się prochy zamordowanych Polaków.

Początkiem tegorocznych uroczystości była msza św. W Sanktuarium św. Rodziny z udziałem pocztów sztandarowych szkół, policji, straży pożarnej, starostów. Po mszy wszyscy udali się na cmentarz przy ul. Nowotarskiej przed kolumbarium, gdzie po krótkiej modlitwie uczniowie Budowlanki przypomnieli sylwetki zakopiańskich katyńczyków, np. pana Chudzikiewicza, nauczyciela gimnazjum Liliana czy j. Chramca, syna pierwszego wójta Zakopanego. Całość opatrzona muzyką góralską w wykonaniu kapeli z Budowlanki, którzy zanucili „…byli chłopcy byli, ale się mineni…” Pan starosta P. Bąk w swym przemówieniu nawiązał do słów a. Mickiewicza z III cz. Dziadów – „Jeśli zapomnę o Nich, Ty Boże na niebie zapomnij o mnie”.

Naszą szkołę reprezentował poczet sztandarowy  - K. Chowaniec, N. Sobańska, W. Gąsienica Kotelnicka oraz P. B. Berbeka.

Please publish modules in offcanvas position.