3 Maja - Akademia

25 kwietnia spotkaliśmy się w auli naszej szkoły, by wysłuchać uroczystej akademii z okazji    226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, przygotowanej przez uczniów kl. II c, I c, pod kierunkiem Pani B. Berbeki, nauczycielki historii.  Przypomnieli oni znaczenie konstytucji dla Polski , pierwszej w Polsce, drugiej na świecie.  Na scenie, oprócz uczniów znajdowały się dwie mapy rozbiorów Polski, przedstawiające ziemie, które Polska utraciła na rzecz zaborców. W trakcie akademii mogliśmy usłyszeć najpopularniejszą pieśń związaną z tym świętem - ” Wiwat maj, 3 maj”, głosem prowadzącym był nasz kolega Franek. Tę uroczystość przeżyliśmy jako wspólnota szkolna, mając poczucie, że ci, którzy ją przygotowywali, mówili z serca, przekazywali nam coś ważnego. Wzruszającym momentem było wspólne odśpiewanie hymnu narodowego.   W tle powiewały nasze flagi narodowe….

Na zakończenie Pani Berbeka poprosiła, by zapamiętać tę uroczystość jako lekcję historii. Podkreśliła, że niepodległość nie straciliśmy w czasach, kiedy Polska była w głębokim kryzysie, lecz kiedy wychodziła „na prostą”, uchwalając nowoczesną konstytucję, zmieniając ustrój.

Please publish modules in offcanvas position.